دوشنبه 11 مهر 1401
ایمیل انجمن nfobiochemiran.com
...AWT IMAGE...


خبرنامه

لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.

  • بازدید امروز : 538
  • کاربران حاضر در پایگاه : 0
  • مهمانان حاضر در پایگاه : 6
  • بازدید کل : 6277901مقالات تخصصیمعرفی مقالات معتبر داخلی- مقاله شماره 4:التهاب، مقاومت به انسولین و نقص عملکرد بتا سل ها

Molecular and cellular mechanisms linking inflammation to insulin resistance and β-cell dysfunction

آقای هادی خدابنده لو و همکارانشان از گروه بیوشمی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ٢٠١٦ موفق به چاپ مقاله ای مروری در مجله translational research  شده اند که با گذشت حدود یک سال از چاپ آن نزدیک به ٥٠ بار به آن ارجاع داده شده است.
دیابت نوع ٢ یکی از مشکلات عمده سلامت در سراسر جهان بوده و با افزایش سبک زندگی کم تحرک شیوع آن نیز افزایش یافته است. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت٣٤٧ میلیون نفر در سال٢٠٠٨ به دیابت مبتلا بوده و تخمین زده شده که این مقدار تا سال ٢٠٣٠ دو برابر شود. التهاب مزمن درجه پایین (Chronic low-grade inflammation)  القا شده با چاقی به عنوان عامل اصلی دیابت نوع ٢ مطرح شده است. واسطه های التهابی بر مسیرهای سیگنالینگ انسولین و همچنین عملکرد بخش درون ریز پانکراس تاثیر گذاشته و به ترتیب موجب مقاومت به انسولین و اختلال در عملکرد سلولهای بتای پانکراس می شوند. بنابراین مقاله پیش رو، به اهمیت و مرور مکانیسم ملکولی ارتباط التهاب با مقاومت به انسولین و اختلال در عملکرد سلولهای بتا پرداخته است.

 متن کامل مقاله را از اینجا دانلود کنید