شنبه 22 مرداد 1401
ایمیل انجمن nfobiochemiran.com
...AWT IMAGE...


خبرنامه

لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.

  • بازدید امروز : 811
  • کاربران حاضر در پایگاه : 0
  • مهمانان حاضر در پایگاه : 16
  • بازدید کل : 6237610اخبار سمینارها و کنفرانس‌هاگزارش سمینار اخلاق حرفه ای- سخنرانی دکتر علی جعفریان

سخنان ارزنده  جناب دکتر علی جعفریان ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی تهران

AWT IMAGEدکتر علی جعفریان در ابتدای سخنان خود از حضور در جمع همکاران بیوشیمیست اظهار خرسندی نمودند.  ایشان ابراز داشتند که اخلاق حرفه ­ای در تمام رشته­ ها و حرفه­ ها دارای اهمیت خاصی است و در دنیا متون زیادی در زمینه اخلاق حرفه ­ای موجود است. ایشان ابراز داشتند که حرفه ­ای گری یک پله بالاتر از آن است که افراد سوگند و تعهد ویژه ­ای را در قبال  حرفه­ ی خود دارند که این در تمام مشاغلی که با سلامت مرتبط است موضوعیت دارد. همه ما در مورد  سوگند نامه بقراط که حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد طراحی شد اطلاع داریم که تا سال­ها افراد برای ورود به حوزه­ی پزشکی باید این سوگند نامه زا قرائت می­کردند. امروزه با مبحث پیشرفته تری از سوگند روبرو هستیم و آن موضوع حرفه ­ای گری است که شامل تعهد حرفه­ ای و رفتار حرفه­ ای است. آنچه در درون افراد تعهدی را ایجاد می­کند تعهد حرفه ای و نمود بیرونی آن رفتار حرفه­ ای اطلاق می شود. لازم است ضوابط به گونه­ ای تدوین شوند که رفتار حرفه ای در افراد ارائه دهنده خدمات سلامت نهادینه شود که این امر مستلزم داشتن تعهد حرفه­ ای است. ایشان در ادامه اظهار داشتند که خدمات تشخیصی چیزی است که بر اساس آن نتیجه گیری بالینی و درمان صورت می گیرد و این تاکیدی بر لزوم داشتن رفتار حرفه ای است. ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به نشانه ­ها و شاخص­ های رفتار اشاره داشتند که شامل موارد زیر است.

۱-نوع دوستی : اگر در رفتار حرفه­ای نوع دوستی را حذف کنیم چیزی دیگر نداریم و از مصادیق آن این است که وقتی فردی وارد آزمایشگاه می شود با برخوردی نوع دوستی از سوی کارکنان مواجه شود.

۲-مسئولیت پذیری: یک جزء مهم رفتار حرفه ای بوده که از مصادیق آن می­توان به احساس مسئولیت نسبت به حفظ روابط بیماران و کادر درمان،  تبعیت از نظرات مسئول مافوق، مراقبت از بیمار، توجه و پاسخ گویی به بیمار اشاره کرد.

۳-تعالی: انتظار این است که در ارائه خدمات سلامت بیش از حد متوسط باشیم و به حد قابل قبول اکتفا نکنیم چراکه هر بیماری انتظار دریافت بهترین خدمات سلامت را از کادر درامانی دارد.

 ۴- وظیفه شناسی: حضور به موقع در محل کار، انجام وظایف محوله به طور کامل و به موقع، رعایت ضوابط و مقررات، در دسترس بودن در مواقع لزوم، ثبت صحیح و کامل گزارشات در پرونده بیمار.

۵- شرافت و درست کاری: مبنای هر رفتار حرفه ای برخورد صادقانه با بیمار و سایر اعضا گروه درمان.

۶-احترام: برخرد محترمانه با  بیمار و کادر درمان و همراهان بیمار و حتی دانشجوی تحت تعلیم در فضای آزمایشگاه.

از دیگر مواردی که ایشان مورد تاکید قرار دادند وجود چالش هایی در مقابل رفتار حرفه است که از آن جمله می­توان به غرور، حرص و آز،  انواع تقلب و یا جواب نادرست در ارائه جواب آزمایش اشاره کرد که در بسیاری موارد جان بیمار را به خطر می اندازد. تعارض منافع، گرفتن هدایا و ....از دیگر مواردی بودند که ایشان در سخنانشان ذکر کردند.